Vinköls Mekaniska AB
Org.nr: 556767-0962| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 17 591 | 17 423 | 18 415 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 572 | 1 424 | 1 647 |
| Antal anställda | 10 | 9 | 8 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1759.1 | 1935.9 | 2301.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 3.5 | 8.6 | 9.4 |
| Kassalikviditet % | 98.7 | 141.2 | 113.6 |
| Soliditet % | 71.0 | 71.5 | 64.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 17 591 | 17 423 | 18 415 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -16 968 | -15 924 | -16 678 |
| Avskrivningar (kSEK) | -278 | -274 | -296 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 623 | 1 499 | 1 738 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 572 | 1 424 | 1 647 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 161 | 1 354 | 1 384 |
| Skatt (kSEK) | 248 | 286 | 295 |
| Årets resultat (kSEK) | 913 | 1 068 | 1 089 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 4 727 | 3 495 | 3 383 |
| Summa varulager (kSEK) | 4 562 | 4 613 | 4 298 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 6 855 | 7 425 | 7 029 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 11 582 | 10 920 | 10 413 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 913 | 1 068 | 1 089 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 7 656 | 6 743 | 5 675 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 718 | 1 347 | 1 347 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 884 | 838 | 988 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 323 | 1 992 | 2 403 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 11 582 | 10 920 | 10 413 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva mekanisk verkstadsindustri, förvaltning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
25630 - Tillverkning av verktyg och redskap



