Otterslätten Lantbruk AB
Org.nr: 556765-7332| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 44 111 | 35 370 | 34 511 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 742 | -432 | -2 608 |
| Antal anställda | 7 | 7 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 6301.6 | 5052.9 | 4930.1 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 12.9 | 2.8 | -4.2 |
| Kassalikviditet % | 10.8 | 10.7 | 8.8 |
| Soliditet % | 27.8 | 20.6 | 20.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 44 111 | 35 370 | 34 511 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -6 862 | -6 987 | -7 409 |
| Avskrivningar (kSEK) | -2 928 | -3 005 | -2 907 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 5 201 | 506 | -1 823 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 742 | -432 | -2 608 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 331 | 68 | 166 |
| Skatt (kSEK) | 11 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 320 | 68 | 166 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 20 029 | 20 852 | 22 425 |
| Summa varulager (kSEK) | 26 090 | 23 374 | 24 019 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 27 937 | 25 213 | 25 502 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 47 965 | 46 064 | 47 927 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 320 | 68 | 166 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 647 | 3 327 | 3 259 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 12 200 | 7 788 | 8 288 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 14 997 | 17 718 | 19 575 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 17 122 | 17 231 | 16 805 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 47 965 | 46 064 | 47 927 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva lantbruk med mjölkproduktion samt annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
01410 - Mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras



