Highgrove AB
Org.nr: 556763-4679| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 7 767 | 6 865 | 11 912 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 517 | 106 | 751 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 7767.0 | 6865.0 | 11912.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 6.7 | 1.5 | 6.3 |
| Kassalikviditet % | 221.0 | 264.7 | 237.3 |
| Soliditet % | 58.1 | 63.4 | 58.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 7 767 | 6 865 | 11 912 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -7 355 | -6 809 | -11 208 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | -1 | -3 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 412 | 56 | 704 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 517 | 106 | 751 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 434 | 106 | 557 |
| Skatt (kSEK) | 91 | 26 | 120 |
| Årets resultat (kSEK) | 343 | 80 | 437 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 368 | 290 | 291 |
| Summa varulager (kSEK) | 38 | 21 | 3 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 852 | 1 890 | 2 767 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 220 | 2 180 | 3 059 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 343 | 80 | 437 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 871 | 1 029 | 1 449 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 528 | 445 | 445 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 821 | 706 | 1 165 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 220 | 2 180 | 3 059 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet med gruppresor för företag, hästuppfödning, coachning och utbildningsverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
79120 - Researrangemang



