Kvartsiten 2 Fastighets AB
Org.nr: 556763-2574| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 3 922 | 3 730 | 3 824 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 918 | 1 382 | 1 234 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 60.1 | 56.8 | 54.5 |
| Kassalikviditet % | 88.8 | 120.4 | 193.6 |
| Soliditet % | 47.7 | 44.3 | 37.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 3 922 | 3 730 | 3 824 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 567 | -1 616 | -1 740 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 000 | -1 088 | -1 087 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 355 | 2 114 | 2 083 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 918 | 1 382 | 1 234 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 418 | 432 | 434 |
| Skatt (kSEK) | 86 | 153 | 29 |
| Årets resultat (kSEK) | 332 | 279 | 405 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 22 860 | 23 808 | 24 832 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 783 | 1 995 | 5 287 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 24 642 | 25 803 | 30 119 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 332 | 279 | 405 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 11 765 | 11 433 | 11 153 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 250 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 10 869 | 12 713 | 15 985 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 008 | 1 657 | 2 731 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 24 642 | 25 803 | 30 119 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva förvaltning och uthyrning av lokaler samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



