VCT Sweden AB
Org.nr: 556762-6816
Koncernmoder:
Concha Y Toro Sa
Dotterbolag:
1 st
Moderbolag:
Inversiones Vct International Lt
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 213 313 | 213 927 | 200 744 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 8 178 | 18 167 | 12 177 |
| Antal anställda | 8 | 8 | 8 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 26664.1 | 26740.9 | 25093.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 2 394 | 2 361 | 1 849 |
| Löner till övriga (kSEK) | 4 886 | 4 087 | 3 739 |
| Vinstmarginal % | 3.8 | 8.5 | 6.1 |
| Kassalikviditet % | 100.4 | 99.7 | 96.2 |
| Soliditet % | 39.9 | 39.3 | 41.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 213 313 | 213 927 | 200 744 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -206 065 | -199 647 | -192 070 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 7 249 | 14 280 | 8 673 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 8 178 | 18 167 | 12 177 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 8 178 | 18 167 | 12 178 |
| Skatt (kSEK) | 1 730 | 3 076 | 1 841 |
| Årets resultat (kSEK) | 6 448 | 15 091 | 10 337 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 218 | 218 | 218 |
| Summa varulager (kSEK) | 40 315 | 46 211 | 45 200 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 101 921 | 117 450 | 103 708 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 102 140 | 117 669 | 103 927 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 6 448 | 15 091 | 10 337 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 40 766 | 46 229 | 43 133 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 61 374 | 71 440 | 60 794 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 102 140 | 117 669 | 103 927 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska importera, sälja och marknadsföra vin, samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46340 - Partihandel med drycker



