Signmax AB
Org.nr: 556756-8760| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 183 273 | 186 980 | 184 352 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 21 150 | 20 827 | 33 946 |
| Antal anställda | 82 | 81 | 75 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2235.0 | 2308.4 | 2458.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 829 | 1 794 | 1 696 |
| Löner till övriga (kSEK) | 33 182 | 31 352 | 26 942 |
| Vinstmarginal % | 11.5 | 11.1 | 18.4 |
| Kassalikviditet % | 147.4 | 131.6 | 147.2 |
| Soliditet % | 52.0 | 45.4 | 52.8 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 183 273 | 186 980 | 184 352 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -162 529 | -166 935 | -150 929 |
| Avskrivningar (kSEK) | -2 138 | -2 058 | -1 829 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 20 745 | 20 046 | 33 423 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 21 150 | 20 827 | 33 946 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 20 226 | 17 966 | 33 946 |
| Skatt (kSEK) | 4 273 | 3 878 | 7 133 |
| Årets resultat (kSEK) | 15 953 | 14 088 | 26 813 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 12 856 | 10 259 | 9 215 |
| Summa varulager (kSEK) | 5 802 | 5 581 | 6 966 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 46 972 | 43 367 | 43 759 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 59 828 | 53 626 | 52 974 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 15 953 | 14 088 | 26 813 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 28 113 | 22 060 | 27 971 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 3 785 | 2 861 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 27 930 | 28 705 | 25 002 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 59 828 | 53 626 | 52 974 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall vara att bedriva produktion och försäljning av skyltar.
Huvudbransch SNI
22210 - Tillverkning av plasthalvfabrikat
Övriga branscher SNI
| 16270 - Slutbehandling av varor av trä |
| 22250 - Bearbetning och slutbehandling av plastvaror |
| 22260 - Annan plastvarutillverkning |
| 25999 - Annan övrig metallvarutillverkning |



