Mak Mek & Svets AB
Org.nr: 556748-8837| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 10 815 | 11 116 | 13 419 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 338 | 69 | 1 082 |
| Antal anställda | 8 | 9 | 9 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1351.9 | 1235.1 | 1491.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 4.0 | 1.0 | 8.5 |
| Kassalikviditet % | 94.0 | 82.2 | 95.1 |
| Soliditet % | 34.7 | 27.6 | 41.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 10 815 | 11 116 | 13 419 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -10 382 | -11 011 | -12 287 |
| Avskrivningar (kSEK) | -269 | -247 | -237 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 433 | 106 | 1 133 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 338 | 69 | 1 082 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 338 | 69 | 1 083 |
| Skatt (kSEK) | 79 | 27 | 174 |
| Årets resultat (kSEK) | 259 | 42 | 909 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 722 | 767 | 778 |
| Summa varulager (kSEK) | 560 | 545 | 693 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 599 | 2 477 | 2 474 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 3 321 | 3 244 | 3 252 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 259 | 42 | 909 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 153 | 894 | 1 353 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 27 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 168 | 2 349 | 1 873 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 3 321 | 3 244 | 3 252 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Grant Thornton Sweden AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva metallegoarbete och byggservice inom svets- och byggsmide samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
25530 - Metallegoarbeten



