Centiliter & Gram AB
Org.nr: 556743-3981| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 17 040 | 17 363 | 17 391 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 690 | 4 519 | 4 782 |
| Antal anställda | 7 | 3 | 4 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2434.3 | 5787.7 | 4347.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 21.8 | 26.2 | 27.5 |
| Kassalikviditet % | 335.9 | 334.8 | 387.8 |
| Soliditet % | 72.8 | 71.0 | 74.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 17 040 | 17 363 | 17 391 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -13 322 | -12 810 | -12 602 |
| Avskrivningar (kSEK) | -123 | -109 | -102 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 718 | 4 551 | 4 788 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 690 | 4 519 | 4 782 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 818 | 4 509 | 4 764 |
| Skatt (kSEK) | 594 | 940 | 988 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 224 | 3 569 | 3 776 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 417 | 279 | 302 |
| Summa varulager (kSEK) | 283 | 356 | 212 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 7 138 | 10 454 | 13 183 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 7 555 | 10 734 | 13 484 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 224 | 3 569 | 3 776 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 5 452 | 7 228 | 9 659 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 62 | 490 | 480 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 041 | 3 016 | 3 345 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 7 555 | 10 734 | 13 484 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Grant Thornton Sweden AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva diskotek-, konsert- och serveringsrörelse samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
56110 - Restaurangverksamhet



