Michael Larsson Måleri AB
Org.nr: 556738-9613| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 11 123 | 9 800 | 10 467 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 728 | -82 | 36 |
| Antal anställda | 11 | 11 | 12 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1011.2 | 890.9 | 872.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 6.6 | -0.8 | 0.4 |
| Kassalikviditet % | 146.3 | 115.9 | 122.6 |
| Soliditet % | 32.0 | 16.7 | 19.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 11 123 | 9 800 | 10 467 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -10 393 | -9 877 | -10 426 |
| Avskrivningar (kSEK) | -34 | -34 | -25 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 731 | -78 | 41 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 728 | -82 | 36 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 548 | 142 | 212 |
| Skatt (kSEK) | 115 | 36 | 58 |
| Årets resultat (kSEK) | 433 | 106 | 154 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 70 | 69 | 95 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 782 | 1 952 | 2 509 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 852 | 2 021 | 2 603 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 433 | 106 | 154 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 770 | 337 | 331 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 180 | 0 | 225 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 901 | 1 684 | 2 047 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 852 | 2 021 | 2 603 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva måleriverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43341 - Måleriarbeten



