Optocare AB
Org.nr: 556736-4053| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 17 307 | 15 078 | 19 691 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 242 | -96 | 1 023 |
| Antal anställda | 16 | 17 | 16 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1081.7 | 886.9 | 1230.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 1.4 | -0.6 | 5.2 |
| Kassalikviditet % | 256.9 | 352.7 | 328.2 |
| Soliditet % | 62.5 | 70.9 | 68.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 17 307 | 15 078 | 19 691 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -17 063 | -15 187 | -18 663 |
| Avskrivningar (kSEK) | -86 | -49 | -67 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 244 | -109 | 1 027 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 242 | -96 | 1 023 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 437 | 14 | 898 |
| Skatt (kSEK) | 118 | 28 | 205 |
| Årets resultat (kSEK) | 319 | -14 | 693 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 327 | 227 | 276 |
| Summa varulager (kSEK) | 520 | 656 | 476 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 5 218 | 4 994 | 5 888 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 5 545 | 5 221 | 6 164 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 319 | -14 | 693 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 500 | 2 581 | 2 995 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 215 | 1 410 | 1 520 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 829 | 1 230 | 1 649 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 5 545 | 5 221 | 6 164 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning av tjänster inom data och tele, såsom installation, konsultation samt konstruktion och registreringsarbete och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43210 - Elinstallationer



