Atiaza AB
Org.nr: 556735-6984| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 165 485 | 144 324 | 138 877 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 10 433 | -3 487 | 4 640 |
| Antal anställda | 24 | 23 | 23 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 6895.2 | 6275.0 | 6038.1 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 6.4 | -2.3 | 3.4 |
| Kassalikviditet % | 55.0 | 38.8 | 68.7 |
| Soliditet % | 39.5 | 16.0 | 37.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 165 485 | 144 324 | 138 877 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -155 191 | -147 666 | -134 602 |
| Avskrivningar (kSEK) | -150 | -82 | -396 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 10 293 | -3 343 | 4 274 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 10 433 | -3 487 | 4 640 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 8 696 | -2 559 | 3 711 |
| Skatt (kSEK) | 1 104 | 0 | 574 |
| Årets resultat (kSEK) | 7 592 | -2 559 | 3 137 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 353 | 1 497 | 892 |
| Summa varulager (kSEK) | 22 790 | 22 294 | 14 387 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 34 516 | 33 821 | 25 189 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 35 869 | 35 318 | 26 081 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 7 592 | -2 559 | 3 137 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 12 825 | 5 634 | 8 992 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 700 | 0 | 928 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 37 | 0 | 428 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 21 306 | 29 685 | 15 733 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 35 869 | 35 318 | 26 081 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva import och export av dam-, herr och sportkläder, livsmedel, presentartiklar, mattor, bygg och vägmaskiner, handel med värdepapper, fastighetsköp och försäljning i Skandinavien.
Huvudbransch SNI
46170 - Provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak
Övriga branscher SNI
| 46420 - Partihandel med kläder och skodon |



