Vemaventuri AB
Org.nr: 556732-5625
Koncernmoder:
Peri Gmbh
Dotterbolag:
Moderbolag:
Peri Gmbh
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 27 691 | 14 222 | 55 198 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 619 | -10 641 | -13 325 |
| Antal anställda | 14 | 14 | 12 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1977.9 | 1015.9 | 4599.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 6.8 | -71.3 | -22.8 |
| Kassalikviditet % | 63.4 | 63.3 | 53.1 |
| Soliditet % | 32.4 | 8.7 | -30.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 27 691 | 14 222 | 55 198 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -25 824 | -24 416 | -67 844 |
| Avskrivningar (kSEK) | -322 | -207 | -134 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 866 | -10 193 | -12 645 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 619 | -10 641 | -13 325 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 619 | -10 583 | -11 859 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 619 | -10 583 | -11 859 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 597 | 813 | 158 |
| Summa varulager (kSEK) | 5 764 | 8 782 | 7 244 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 10 530 | 21 904 | 23 978 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 11 127 | 22 717 | 24 136 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 619 | -10 583 | -11 859 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 605 | 1 986 | -7 431 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 58 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 7 522 | 20 731 | 31 509 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 11 127 | 22 717 | 24 136 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva teknisk konsultverksamhet, utveckling, tillverkning och försäljning av varor inom områdena betong- och byggteknik, mätteknik, elektronik och data och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
62100 - Dataprogrammering
Övriga branscher SNI
| 26510 - Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering |
| 46641 - Partihandel med mät- och precisionsinstrument |
| 71122 - Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik |
| 77390 - Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar |



