Ångloket i Enköping AB
Org.nr: 556726-4899| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 2 261 | 2 473 | 2 814 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 147 | 582 | 513 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 18.7 | 41.2 | 45.5 |
| Kassalikviditet % | 13.2 | 11.7 | 11.4 |
| Soliditet % | 23.4 | 23.0 | 19.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 2 261 | 2 473 | 2 814 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 840 | -1 456 | -1 535 |
| Avskrivningar (kSEK) | -730 | -730 | -707 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 421 | 1 018 | 1 280 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 147 | 582 | 513 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 367 | 817 | 529 |
| Skatt (kSEK) | 80 | 176 | 113 |
| Årets resultat (kSEK) | 287 | 641 | 416 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 18 428 | 19 158 | 19 888 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 029 | 1 039 | 1 085 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 19 457 | 20 197 | 20 973 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 105 | 105 | 105 |
| Årets resultat (kSEK) | 287 | 641 | 416 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 4 144 | 4 058 | 3 416 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 510 | 730 | 965 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 7 000 | 6 506 | 7 106 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 7 803 | 8 904 | 9 485 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 19 457 | 20 197 | 20 973 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Folkesson Råd & Revision AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är projektering av fastigheter, ägande av fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
70200 - Konsultverksamhet avseende företags organisation



