Mpr El-Teleteknik AB
Org.nr: 556724-2697| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 12 034 | 12 910 | 11 076 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 791 | 3 347 | 2 888 |
| Antal anställda | 7 | 7 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1719.1 | 1844.3 | 1846.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 15.9 | 27.1 | 26.9 |
| Kassalikviditet % | 137.3 | 154.9 | 101.7 |
| Soliditet % | 36.9 | 46.8 | 34.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 12 034 | 12 910 | 11 076 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -10 121 | -9 412 | -8 104 |
| Avskrivningar (kSEK) | -39 | -39 | -7 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 912 | 3 498 | 2 973 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 791 | 3 347 | 2 888 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 801 | 3 345 | 2 836 |
| Skatt (kSEK) | 390 | 701 | 596 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 411 | 2 644 | 2 240 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 111 | 150 | 189 |
| Summa varulager (kSEK) | 825 | 970 | 2 127 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 6 836 | 6 104 | 6 718 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 6 947 | 6 254 | 6 906 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 411 | 2 644 | 2 240 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 526 | 2 886 | 2 341 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 44 | 54 | 52 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 4 377 | 3 314 | 4 513 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 6 947 | 6 254 | 6 906 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Projektering, försäljning, service och installation av elteletekniska anläggningar såsom kraftinstallationer, inbrottslarm, passagekontroll, brandlarm och CCTV.
Huvudbransch SNI
43210 - Elinstallationer



