Varis Förvaltning i Göteborg AB
Org.nr: 556720-7534| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 3 690 | 4 519 | 3 943 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 16 547 | 6 453 | -12 819 |
| Antal anställda | 5 | 5 | 5 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 738.0 | 903.8 | 788.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | 3 037 | 2 898 | 2 763 |
| Vinstmarginal % | 469.5 | 143.2 | -35.2 |
| Kassalikviditet % | 463.4 | 268.8 | 335.5 |
| Soliditet % | 73.7 | 70.0 | 68.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 3 690 | 4 519 | 3 943 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -6 441 | -7 094 | -6 168 |
| Avskrivningar (kSEK) | -123 | -103 | -221 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -2 750 | -2 576 | -2 223 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 16 547 | 6 453 | -12 819 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 17 737 | 8 578 | -8 044 |
| Skatt (kSEK) | 1 583 | 932 | 447 |
| Årets resultat (kSEK) | 16 154 | 7 646 | -8 491 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 133 300 | 123 527 | 115 170 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 21 842 | 17 575 | 17 592 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 155 141 | 141 103 | 132 761 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 16 154 | 7 646 | -8 491 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 110 968 | 96 614 | 90 468 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 4 210 | 2 700 | 1 300 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 35 250 | 35 250 | 35 750 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 4 713 | 6 538 | 5 243 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 155 141 | 141 103 | 132 761 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är allt inom måleribranschen, även som sprutmålning, försäljning av måleriprodukter, uthyrning av redskap samt fastighetsförvaltning samt att äga och förvalta kommersiella fastigheter och handel, förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43341 - Måleriarbeten
Övriga branscher SNI
| 64994 - Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare |
| 68203 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler |



