Zethers Måleri AB
Org.nr: 556719-8865| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 2 884 | 3 253 | 2 267 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 149 | 324 | 185 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2884.0 | 3253.0 | 2267.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 5.2 | 10.8 | 8.2 |
| Kassalikviditet % | 290.5 | 336.0 | 472.5 |
| Soliditet % | 72.9 | 75.3 | 69.4 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 2 884 | 3 253 | 2 267 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -2 773 | -2 911 | -2 084 |
| Avskrivningar (kSEK) | -5 | -5 | -5 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 112 | 343 | 184 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 149 | 324 | 185 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 148 | 324 | 185 |
| Skatt (kSEK) | 29 | 77 | 38 |
| Årets resultat (kSEK) | 119 | 247 | 147 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 574 | 359 | 10 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 412 | 1 737 | 1 909 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 987 | 2 096 | 1 919 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 119 | 247 | 147 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 448 | 1 578 | 1 331 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 53 | 1 | 183 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 486 | 517 | 404 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 987 | 2 096 | 1 919 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva måleriverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43341 - Måleriarbeten



