Diaverum Holding AB
Org.nr: 556717-6150
Koncernmoder:
M42 Ltd
Dotterbolag:
11 st
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 0 | 1 545 158 | 2 025 913 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -196 012 | 308 187 | -486 688 |
| Antal anställda | 0 | 1 050 | 1 013 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 1471.6 | 1999.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Löner till övriga (kSEK) | 0 | 417 636 | 562 370 |
| Vinstmarginal % | 0.0 | 22.0 | -19.0 |
| Kassalikviditet % | 0.3 | 5.8 | 154.4 |
| Soliditet % | 22.5 | 24.4 | 44.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 0 | 1 545 158 | 2 025 913 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -2 544 | -123 472 | -130 037 |
| Avskrivningar (kSEK) | |||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -2 544 | 304 127 | 417 858 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -196 012 | 308 187 | -486 688 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -212 633 | -759 473 | -484 724 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 79 273 | 143 691 |
| Årets resultat (kSEK) | -212 633 | -838 746 | -628 415 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 17 946 137 | 1 621 159 | 1 379 507 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 29 201 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 952 | 64 323 | 1 276 030 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 17 947 089 | 1 685 482 | 2 655 537 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 1 241 | 120 | 120 |
| Årets resultat (kSEK) | -212 633 | -838 746 | -628 415 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 4 042 456 | 411 368 | 1 168 344 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 13 556 670 | 172 173 | 519 737 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 347 963 | 1 101 941 | 807 741 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 17 947 089 | 1 685 482 | 2 655 537 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt ,äga och förvalta fast och lös egendom och värdepapper, samordna de verksamheter som bedrivs av bolagets dotterbolag och '/eller av andra företag vilka står i koncern- eller i annan intressegemenskap med bolaget, utföra koncerngemensamma funktioner och tjänster, köpa och försälja dialysrelaterade produkter och motsvarande, på patienter med njursvikt utföra regelbunden dialys- eller motsvarande behandling, samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
64212 - Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner



