Savana Stockholm AB
Org.nr: 556714-4992| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 21 181 | 21 640 | 20 407 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 9 675 | 9 311 | 6 925 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 21181.0 | 21640.0 | 20407.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 75.4 | 92.9 | 87.4 |
| Kassalikviditet % | 989.8 | 75.2 | 182.9 |
| Soliditet % | 31.0 | 28.6 | 17.9 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 21 181 | 21 640 | 20 407 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -8 276 | -7 592 | -6 433 |
| Avskrivningar (kSEK) | -2 128 | -2 115 | -2 081 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 12 905 | 14 048 | 13 974 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 9 675 | 9 311 | 6 925 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 12 675 | 10 302 | 6 511 |
| Skatt (kSEK) | 2 436 | 1 977 | 1 812 |
| Årets resultat (kSEK) | 10 239 | 8 325 | 4 699 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 103 859 | 106 280 | 107 542 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 116 507 | 118 948 | 211 248 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 220 365 | 225 228 | 318 791 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 10 239 | 8 325 | 4 699 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 63 227 | 56 988 | 48 663 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 6 470 | 9 470 | 10 461 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 138 206 | 0 | 143 305 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 11 771 | 158 079 | 115 497 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 220 365 | 225 228 | 318 791 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva köp, försäljning och förvaltning av fastigheter samt ny och ombyggnad av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68201 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Övriga branscher SNI
| 68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler |



