Lerab AB
Org.nr: 556713-3011| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 119 925 | 122 810 | 115 030 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 10 584 | 5 306 | 5 424 |
| Antal anställda | 16 | 14 | 12 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 7495.3 | 8772.1 | 9585.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 538 | 495 | |
| Löner till övriga (kSEK) | 6 125 | 6 107 | 5 002 |
| Vinstmarginal % | 12.7 | 7.4 | 6.8 |
| Kassalikviditet % | 63.3 | 56.2 | 81.1 |
| Soliditet % | 23.5 | 22.9 | 29.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 119 925 | 122 810 | 115 030 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -104 663 | -113 739 | -107 181 |
| Avskrivningar (kSEK) | -14 258 | -14 013 | -11 823 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 15 263 | 9 072 | 7 850 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 10 584 | 5 306 | 5 424 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 200 | 397 | 584 |
| Skatt (kSEK) | 42 | 82 | 144 |
| Årets resultat (kSEK) | 158 | 315 | 440 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 88 575 | 94 996 | 85 906 |
| Summa varulager (kSEK) | 25 826 | 23 811 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 83 524 | 65 725 | 36 444 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 172 099 | 160 721 | 122 350 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 158 | 315 | 440 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 5 620 | 5 462 | 5 148 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 43 923 | 39 490 | 38 340 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 31 227 | 41 090 | 33 825 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 91 214 | 74 564 | 44 922 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 172 099 | 160 721 | 122 350 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva entreprenader inom mark och bygg samt reparations- och underhållsarbeten på fordon och entreprenadmaskiner såsom lastbilar, grävmaskiner, dumprar och traktorer samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43120 - Mark- och grundarbeten
Övriga branscher SNI
| 08120 - Utvinning av sand, grus och berg samt utvinning av lera och kaolin |
| 33120 - Reparation och underhåll av maskiner |



