Peter Petterssons Rörsmide AB
Org.nr: 556712-1990| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 13 709 | 11 619 | 8 838 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 050 | 1 101 | 1 210 |
| Antal anställda | 8 | 8 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1713.6 | 1452.4 | 1262.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 15.0 | 9.5 | 13.7 |
| Kassalikviditet % | 153.6 | 154.7 | 216.8 |
| Soliditet % | 33.0 | 32.7 | 50.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 13 709 | 11 619 | 8 838 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -11 658 | -10 537 | -7 641 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 050 | 1 083 | 1 197 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 050 | 1 101 | 1 210 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 075 | 1 291 | 1 750 |
| Skatt (kSEK) | 433 | 274 | 374 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 642 | 1 017 | 1 376 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 7 172 | 5 340 | 5 682 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 7 172 | 5 340 | 5 682 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 642 | 1 017 | 1 376 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 830 | 1 188 | 2 170 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 675 | 700 | 891 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 4 668 | 3 452 | 2 621 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 7 172 | 5 340 | 5 682 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet utgörs av rör- och smidesmontage och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43221 - Värme- och sanitetsarbeten



