PA:s Värme & Rör i Boden AB
Org.nr: 556711-3013| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 23 094 | 19 322 | 25 532 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 914 | 417 | 961 |
| Antal anställda | 8 | 9 | 9 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2886.8 | 2146.9 | 2836.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 4.5 | 2.9 | 4.4 |
| Kassalikviditet % | 219.9 | 211.1 | 212.7 |
| Soliditet % | 56.2 | 53.7 | 53.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 23 094 | 19 322 | 25 532 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -22 047 | -18 754 | -24 404 |
| Avskrivningar (kSEK) | -536 | -540 | -413 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 046 | 568 | 1 127 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 914 | 417 | 961 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 986 | 471 | 1 367 |
| Skatt (kSEK) | 235 | 110 | 304 |
| Årets resultat (kSEK) | 751 | 361 | 1 063 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 3 813 | 4 095 | 4 296 |
| Summa varulager (kSEK) | 922 | 860 | 840 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 8 420 | 7 411 | 7 530 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 12 233 | 11 506 | 11 826 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 751 | 361 | 1 063 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 5 638 | 4 887 | 4 926 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 558 | 1 631 | 1 685 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 628 | 1 885 | 2 069 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 409 | 3 104 | 3 146 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 12 233 | 11 506 | 11 826 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva installation av fjärrvärme och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43221 - Värme- och sanitetsarbeten



