Ropax III Nordlink AB
Org.nr: 556710-3832
Koncernmoder:
Finnlines Oy
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 133 964 | 52 419 | 44 475 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 228 | 1 417 | 1 334 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 0.2 | 2.7 | 3.0 |
| Kassalikviditet % | 420.5 | 90.9 | 0.0 |
| Soliditet % | 77.9 | 71.7 | 73.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 133 964 | 52 419 | 44 475 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -134 657 | -52 657 | -44 217 |
| Avskrivningar (kSEK) | -36 708 | -44 165 | -44 165 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -693 | -238 | 259 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 228 | 1 417 | 1 334 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 217 | 0 | 0 |
| Skatt (kSEK) | 145 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 72 | 0 | 0 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 475 090 | 511 042 | 552 559 |
| Summa varulager (kSEK) | 1 045 | 1 169 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 41 972 | 50 671 | 42 727 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 517 062 | 561 713 | 595 287 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 517 | 517 | 517 |
| Årets resultat (kSEK) | 72 | 0 | 0 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 579 | 507 | 507 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 506 750 | 506 750 | 550 098 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 44 682 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 9 733 | 54 456 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 517 062 | 561 713 | 595 287 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall direkt eller indirekt bedriva rederi och transportrörelse inom shipping samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
77340 - Uthyrning och leasing av fartyg och båtar



