Fastighets AB Nygård 2:14
Org.nr: 556708-3430
Koncernmoder:
Montana Luxembourg Holding Sarl
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 83 798 | 73 909 | 76 712 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 28 050 | 5 738 | 2 335 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 74.2 | 60.1 | 50.4 |
| Kassalikviditet % | 124.4 | 2.7 | 12.4 |
| Soliditet % | 4.0 | 5.4 | 33.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 83 798 | 73 909 | 76 712 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -36 675 | -48 613 | -53 027 |
| Avskrivningar (kSEK) | -9 064 | -27 002 | -27 615 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 47 123 | 25 296 | 23 685 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 28 050 | 5 738 | 2 335 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -6 030 | -465 | 9 996 |
| Skatt (kSEK) | 1 321 | -36 913 | 1 932 |
| Årets resultat (kSEK) | -7 351 | 36 448 | 8 064 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 682 522 | 676 062 | 796 087 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 37 602 | 3 702 | 9 409 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 720 124 | 679 764 | 805 496 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | -7 351 | 36 448 | 8 064 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 29 137 | 36 488 | 252 011 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 17 117 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 660 756 | 504 000 | 444 316 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 30 230 | 139 276 | 75 679 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 720 124 | 679 764 | 805 496 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga, förvalta och utveckla fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



