Drags Plåt AB
Org.nr: 556706-4158| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 40 058 | 34 825 | 35 343 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 12 811 | 13 294 | 9 803 |
| Antal anställda | 11 | 10 | 11 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3641.6 | 3482.5 | 3213.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 32.0 | 38.2 | 27.8 |
| Kassalikviditet % | 416.6 | 312.1 | 268.9 |
| Soliditet % | 84.2 | 83.0 | 80.1 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 40 058 | 34 825 | 35 343 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -28 295 | -22 499 | -26 366 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 265 | -1 045 | -1 020 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 11 762 | 12 327 | 8 978 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 12 811 | 13 294 | 9 803 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 11 196 | 10 070 | 7 719 |
| Skatt (kSEK) | 2 457 | 2 191 | 1 726 |
| Årets resultat (kSEK) | 8 739 | 7 879 | 5 993 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 37 120 | 35 887 | 31 222 |
| Summa varulager (kSEK) | 3 294 | 3 805 | 2 758 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 18 880 | 15 852 | 16 228 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 55 999 | 51 739 | 47 449 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 8 739 | 7 879 | 5 993 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 28 928 | 25 189 | 22 310 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 22 980 | 22 340 | 19 781 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 741 | 3 860 | 5 009 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 55 999 | 51 739 | 47 449 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Sporrong & Eriksson Revisionsbyrå AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva plåtslageri och plåtbearbetning, äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43411 - Takarbeten av plåt



