Pipeguard Nordic AB
Org.nr: 556702-3113| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 30 360 | 29 645 | 23 870 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 286 | 3 538 | 2 666 |
| Antal anställda | 19 | 16 | 13 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1597.9 | 1852.8 | 1836.2 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 11.0 | 12.0 | 11.4 |
| Kassalikviditet % | 200.1 | 119.3 | 123.1 |
| Soliditet % | 50.0 | 36.6 | 32.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 30 360 | 29 645 | 23 870 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -27 029 | -26 080 | -21 147 |
| Avskrivningar (kSEK) | -55 | -50 | -23 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 330 | 3 565 | 2 724 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 286 | 3 538 | 2 666 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 835 | 2 595 | 1 969 |
| Skatt (kSEK) | 627 | 563 | 430 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 208 | 2 032 | 1 539 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 159 | 152 | 178 |
| Summa varulager (kSEK) | 3 887 | 6 401 | 3 083 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 15 007 | 17 614 | 16 150 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 15 167 | 17 766 | 16 328 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 110 | 110 | 110 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 208 | 2 032 | 1 539 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 4 748 | 4 040 | 3 508 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 3 563 | 3 112 | 2 170 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 261 | 1 180 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 5 558 | 9 398 | 10 616 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 15 167 | 17 766 | 16 328 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utveckla och sälja system och produkter för fukt- och nivåövervakning av fjärrvärme- och fjärrkylenät samt verka som konsulter inom området samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
71124 - Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik



