Färgteknik i Karlstad AB
Org.nr: 556696-3764| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 19 329 | 17 840 | 18 392 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 303 | 1 401 | 1 620 |
| Antal anställda | 3 | 3 | 3 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 6443.0 | 5946.7 | 6130.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | 1 616 | 1 605 | 1 379 |
| Vinstmarginal % | 6.7 | 7.9 | 8.8 |
| Kassalikviditet % | 145.1 | 153.7 | 161.3 |
| Soliditet % | 57.6 | 59.3 | 59.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 19 329 | 17 840 | 18 392 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -18 046 | -16 500 | -16 836 |
| Avskrivningar (kSEK) | -55 | -21 | -6 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 283 | 1 339 | 1 556 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 303 | 1 401 | 1 620 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 270 | 1 204 | 1 502 |
| Skatt (kSEK) | 276 | 266 | 325 |
| Årets resultat (kSEK) | 994 | 938 | 1 177 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 186 | 220 | 78 |
| Summa varulager (kSEK) | 3 117 | 2 958 | 2 802 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 6 533 | 6 274 | 6 284 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 6 719 | 6 495 | 6 362 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 994 | 938 | 1 177 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 968 | 1 975 | 2 037 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 398 | 2 364 | 2 167 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 354 | 2 157 | 2 159 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 6 719 | 6 495 | 6 362 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva handel med industrifärg samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
47523 - Detaljhandel med färger, fernissor och lacker



