Lagadalens Maskin AB
Org.nr: 556695-1579| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 22 237 | 41 148 | 48 973 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 499 | 2 898 | 3 182 |
| Antal anställda | 9 | 14 | 18 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2470.8 | 2939.1 | 2720.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 11.6 | 7.5 | 7.2 |
| Kassalikviditet % | 252.6 | 190.7 | 125.3 |
| Soliditet % | 56.9 | 50.7 | 38.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 22 237 | 41 148 | 48 973 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -19 755 | -38 110 | -45 485 |
| Avskrivningar (kSEK) | -2 047 | -2 872 | -2 783 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 482 | 3 039 | 3 487 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 499 | 2 898 | 3 182 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 953 | 305 | 502 |
| Skatt (kSEK) | 319 | 298 | 136 |
| Årets resultat (kSEK) | 634 | 7 | 366 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 7 931 | 12 051 | 14 877 |
| Summa varulager (kSEK) | 68 | 49 | 48 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 14 786 | 13 721 | 20 300 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 22 717 | 25 772 | 35 177 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 400 | 400 | 400 |
| Årets resultat (kSEK) | 634 | 7 | 366 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 5 858 | 5 224 | 5 217 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 8 914 | 9 869 | 10 276 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 1 899 | 2 899 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 5 827 | 7 171 | 16 157 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 22 717 | 25 772 | 35 177 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva entreprenad inom markarbeten, skogsbruk och lantbruk samt annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43120 - Mark- och grundarbeten



