Solgården Snickare AB
Org.nr: 556692-5003| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 7 134 | 10 759 | 11 691 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 212 | 869 | 438 |
| Antal anställda | 5 | 5 | 5 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1426.8 | 2151.8 | 2338.2 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 3.0 | 8.1 | 3.8 |
| Kassalikviditet % | 466.5 | 263.8 | 174.3 |
| Soliditet % | 79.8 | 62.2 | 42.9 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 7 134 | 10 759 | 11 691 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -6 921 | -9 891 | -11 251 |
| Avskrivningar (kSEK) | -12 | 12 | -23 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 212 | 868 | 440 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 212 | 869 | 438 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 213 | 870 | 438 |
| Skatt (kSEK) | 47 | 183 | 92 |
| Årets resultat (kSEK) | 166 | 687 | 346 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 124 | 12 | 12 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 076 | 3 021 | 3 492 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 199 | 3 033 | 3 505 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 166 | 687 | 346 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 754 | 1 888 | 1 502 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 445 | 1 145 | 2 003 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 199 | 3 033 | 3 505 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara byggentreprenad, byggsamordning, fastighetsservice- och renovering, snickeriverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43320 - Byggnadssnickeriarbeten



