Svenska Stadsbyggen i Nacka Strand AB
Org.nr: 556678-0358| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 11 271 | 3 533 | 1 686 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 22 674 | 302 997 | 68 999 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 11271.0 | 3533.0 | 1686.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 202.3 | 8670.1 | 4300.0 |
| Kassalikviditet % | 261.2 | 197.3 | 262.8 |
| Soliditet % | 93.0 | 89.7 | 85.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 11 271 | 3 533 | 1 686 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -9 371 | -9 666 | -16 636 |
| Avskrivningar (kSEK) | -289 | 289 | 289 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 899 | -6 133 | -14 949 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 22 674 | 302 997 | 68 999 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 22 401 | 302 959 | 68 310 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 22 401 | 302 959 | 68 310 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 698 084 | 1 711 018 | 1 183 464 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 373 733 | 412 355 | 690 779 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 071 816 | 2 123 374 | 1 874 243 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 22 401 | 302 959 | 68 310 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 926 989 | 1 904 588 | 1 601 629 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 726 | 1 784 | 1 771 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 143 102 | 209 002 | 262 844 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 071 816 | 2 123 374 | 1 874 243 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fast egendom och bedriva förvaltning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
64212 - Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner



