Dacapo Stainless AB
Org.nr: 556676-0301
Koncernmoder:
Dacapo Holding A/S
Dotterbolag:
Moderbolag:
Dacapo Holding A/S
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 375 315 | 365 489 | 374 106 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 7 247 | -2 457 | -14 710 |
| Antal anställda | 7 | 8 | 9 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 53616.4 | 45686.1 | 41567.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | 5 581 | 5 924 | 6 103 |
| Vinstmarginal % | 3.3 | 1.6 | -1.6 |
| Kassalikviditet % | 139.2 | 153.7 | 148.3 |
| Soliditet % | 25.1 | 32.5 | 29.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 375 315 | 365 489 | 374 106 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -369 398 | -365 974 | -387 525 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 5 916 | -486 | -13 420 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 7 247 | -2 457 | -14 710 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 5 366 | -158 | 390 |
| Skatt (kSEK) | 1 167 | 38 | 328 |
| Årets resultat (kSEK) | 4 199 | -196 | 62 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 15 | 15 | 15 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 61 028 | 60 375 | 72 391 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 61 043 | 60 390 | 72 406 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 4 199 | -196 | 62 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 8 206 | 14 008 | 14 204 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 8 981 | 7 101 | 9 400 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 43 855 | 39 282 | 48 803 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 61 043 | 60 390 | 72 406 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet skall vara försäljning och agentur av rostfritt stål och andra metaller.
Huvudbransch SNI
46820 - Partihandel med metaller och metallmalmer



