Labotest AB
Org.nr: 556672-3788
Koncernmoder:
Omniray Group Bv
Dotterbolag:
Moderbolag:
Omniray Group Bv
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 119 911 | 64 330 | 185 190 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 17 769 | 8 793 | 27 700 |
| Antal anställda | 16 | 16 | 16 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 7494.4 | 4020.6 | 11574.4 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 14.8 | 13.7 | 15.2 |
| Kassalikviditet % | 161.4 | 156.0 | 241.2 |
| Soliditet % | 49.4 | 61.9 | 65.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 119 911 | 64 330 | 185 190 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -102 553 | -57 759 | -157 258 |
| Avskrivningar (kSEK) | -204 | -156 | -129 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 17 359 | 6 570 | 27 931 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 17 769 | 8 793 | 27 700 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 17 766 | 8 710 | 27 699 |
| Skatt (kSEK) | 3 681 | 1 847 | 5 732 |
| Årets resultat (kSEK) | 14 085 | 6 863 | 21 967 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 573 | 23 436 | 11 519 |
| Summa varulager (kSEK) | 11 003 | 13 924 | 1 730 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 62 485 | 68 803 | 64 721 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 63 058 | 92 239 | 76 240 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 14 085 | 6 863 | 21 967 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 31 070 | 56 985 | 50 122 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 86 | 83 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 31 902 | 35 171 | 26 118 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 63 058 | 92 239 | 76 240 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall idka handel med och service av utrustningar till forsknings-, utvecklings- och produktionsavdelningar inom miljötålighet och test samt därmed förenlig verksamhet. Handeln bedrivs genom försäljnings-, utvecklings- och konsultverksamhet.
Huvudbransch SNI
46641 - Partihandel med mät- och precisionsinstrument



