Turba Horto AB
Org.nr: 556669-8295| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 10 273 | 7 656 | 2 775 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 825 | 3 052 | 1 199 |
| Antal anställda | 0 | 0 | 0 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 37.2 | 39.9 | 43.2 |
| Kassalikviditet % | 141.6 | 111.7 | 108.0 |
| Soliditet % | 60.4 | 72.4 | 71.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 10 273 | 7 656 | 2 775 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -6 483 | -4 643 | -1 597 |
| Avskrivningar (kSEK) | -401 | -307 | -181 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 790 | 3 014 | 1 178 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 825 | 3 052 | 1 199 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 3 758 | 2 935 | 1 199 |
| Skatt (kSEK) | 774 | 605 | 31 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 984 | 2 330 | 1 168 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 4 541 | 4 567 | 3 887 |
| Summa varulager (kSEK) | 3 023 | 2 285 | 635 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 12 186 | 5 198 | 2 625 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 16 727 | 9 765 | 6 512 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 984 | 2 330 | 1 168 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 9 961 | 6 976 | 4 647 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 183 | 117 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 6 469 | 2 607 | 1 842 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 16 727 | 9 765 | 6 512 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva brytning och försäljning av torv, äga och förvalta fastighet samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
08920 - Torvutvinning



