Vislanda Speciallackering AB
Org.nr: 556667-9444| Nyckeltal | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 5 838 | 6 302 | 6 618 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 159 | 323 | -720 |
| Antal anställda | 6 | 6 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 973.0 | 1050.3 | 1103.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 4.6 | 7.1 | -9.7 |
| Kassalikviditet % | 145.0 | 136.9 | 116.5 |
| Soliditet % | 42.6 | 36.8 | 29.4 |
| Resultaträkning | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 5 838 | 6 302 | 6 618 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -5 585 | -5 857 | -7 257 |
| Avskrivningar (kSEK) | -171 | -180 | -173 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 253 | 445 | -639 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 159 | 323 | -720 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 177 | 250 | -740 |
| Skatt (kSEK) | 39 | 52 | 27 |
| Årets resultat (kSEK) | 138 | 198 | -767 |
| Balansräkning | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 343 | 2 514 | 2 694 |
| Summa varulager (kSEK) | 301 | 278 | 264 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 362 | 2 584 | 2 835 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 4 705 | 5 098 | 5 529 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 138 | 198 | -767 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 750 | 1 612 | 1 414 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 324 | 341 | 268 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 211 | 1 461 | 1 641 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 421 | 1 684 | 2 206 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 4 705 | 5 098 | 5 529 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva legolackering främst åt verkstadsindustrin samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
25510 - Beläggning och överdragning av metall



