Perakustik AB
Org.nr: 556667-3033| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 13 386 | 18 494 | 15 832 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -369 | 1 001 | 306 |
| Antal anställda | 9 | 9 | 9 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1487.3 | 2054.9 | 1759.1 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -2.8 | 5.4 | 1.9 |
| Kassalikviditet % | 253.0 | 315.2 | 257.7 |
| Soliditet % | 64.4 | 66.8 | 60.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 13 386 | 18 494 | 15 832 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -13 759 | -17 498 | -15 529 |
| Avskrivningar (kSEK) | -12 | -6 | -5 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -372 | 996 | 303 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -369 | 1 001 | 306 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -374 | 732 | 220 |
| Skatt (kSEK) | 2 | 164 | 55 |
| Årets resultat (kSEK) | -376 | 568 | 165 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 244 | 218 | 224 |
| Summa varulager (kSEK) | 404 | 320 | 323 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 6 212 | 8 284 | 8 644 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 6 457 | 8 502 | 8 867 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | -376 | 568 | 165 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 4 153 | 4 529 | 4 461 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 6 | 1 446 | 1 177 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 296 | 2 527 | 3 229 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 6 457 | 8 502 | 8 867 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet inom byggnadsbranschen ävensom idka import och försäljning av byggnadsmaterial samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43320 - Byggnadssnickeriarbeten



