Holmströms Golvläggning i Västerås AB
Org.nr: 556666-1681
Koncernmoder:
Håndverksgruppen Group AS
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 22 479 | 24 899 | 23 556 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 455 | 3 657 | 2 567 |
| Antal anställda | 15 | 15 | 13 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1498.6 | 1659.9 | 1812.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 6.5 | 14.7 | 10.9 |
| Kassalikviditet % | 148.6 | 160.2 | 198.6 |
| Soliditet % | 37.3 | 43.4 | 55.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 22 479 | 24 899 | 23 556 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -21 169 | -21 416 | -21 108 |
| Avskrivningar (kSEK) | -171 | -195 | -197 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 310 | 3 483 | 2 448 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 455 | 3 657 | 2 567 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 15 | 83 | 2 036 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 396 |
| Årets resultat (kSEK) | 15 | 83 | 1 640 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 189 | 204 | 399 |
| Summa varulager (kSEK) | 1 018 | 1 209 | 1 204 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 14 542 | 12 537 | 9 553 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 14 731 | 12 741 | 9 952 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 15 | 83 | 1 640 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 4 967 | 4 952 | 4 869 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 664 | 720 | 880 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 9 100 | 7 069 | 4 203 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 14 731 | 12 741 | 9 952 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva inläggning av mattor och kakel samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43330 - Golv- och väggbeläggningsarbeten
Övriga branscher SNI
| 68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler |



