Uddevalla Plåt & Svets AB
Org.nr: 556665-0643| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 16 085 | 16 825 | 26 616 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 770 | 2 586 | 4 961 |
| Antal anställda | 8 | 8 | 10 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2010.6 | 2103.1 | 2661.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 11.0 | 15.4 | 18.6 |
| Kassalikviditet % | 637.8 | 442.9 | 250.3 |
| Soliditet % | 84.3 | 77.4 | 60.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 16 085 | 16 825 | 26 616 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -14 319 | -14 377 | -21 661 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 766 | 2 448 | 4 955 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 770 | 2 586 | 4 961 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 770 | 586 | 460 |
| Skatt (kSEK) | 370 | 127 | 109 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 400 | 459 | 351 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 8 126 | 7 042 | 8 314 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 8 126 | 7 042 | 8 314 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 400 | 459 | 351 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 6 852 | 5 452 | 4 993 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 274 | 1 590 | 3 321 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 8 126 | 7 042 | 8 314 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva plåtslageriarbeten samt transporttjänster och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
25530 - Metallegoarbeten



