Saint Affärsutveckling och Förvaltning AB
Org.nr: 556661-6271| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 360 | 660 | 1 055 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -864 | 12 230 | 424 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 180.0 | 330.0 | 527.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 580 | 690 | 894 |
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -239.7 | 1853.2 | 40.4 |
| Kassalikviditet % | 1573.6 | 4751.1 | 756.5 |
| Soliditet % | 92.3 | 97.4 | 87.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 360 | 660 | 1 055 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -2 186 | -1 947 | -3 879 |
| Avskrivningar (kSEK) | -123 | -102 | -58 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -1 826 | -1 286 | -2 823 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -864 | 12 230 | 424 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 35 055 | -5 571 | 2 346 |
| Skatt (kSEK) | 7 168 | -3 687 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 27 887 | -1 884 | 2 346 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 3 179 | 6 966 | 6 418 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 111 397 | 85 615 | 117 143 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 114 576 | 92 581 | 123 561 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 27 887 | -1 884 | 2 346 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 101 102 | 90 215 | 107 098 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 5 807 | 0 | 438 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 7 079 | 1 802 | 15 484 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 114 576 | 92 581 | 123 561 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva företagsförvaltning, äga och förvalta fast egendom, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
70100 - Verksamheter som utövas av huvudkontor



