Hm Sotning AB
Org.nr: 556653-0597| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 4 060 | 4 034 | 3 186 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 191 | 590 | 272 |
| Antal anställda | 4 | 3 | 3 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1015.0 | 1344.7 | 1062.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | 1 689 | 1 431 | |
| Vinstmarginal % | 4.9 | 15.1 | 9.0 |
| Kassalikviditet % | 392.1 | 379.5 | 394.8 |
| Soliditet % | 80.9 | 86.6 | 87.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 4 060 | 4 034 | 3 186 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -3 869 | -3 665 | -3 504 |
| Avskrivningar (kSEK) | -14 | -9 | -9 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 191 | 369 | -318 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 191 | 590 | 272 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 | 490 | 517 |
| Skatt (kSEK) | 2 | 50 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 0 | 440 | 517 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 766 | 1 710 | 1 690 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 584 | 1 423 | 1 429 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 3 350 | 3 132 | 3 119 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 0 | 440 | 517 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 537 | 2 537 | 2 638 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 220 | 220 | 120 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 188 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 404 | 375 | 362 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 3 350 | 3 132 | 3 119 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva sotning av fastigheter, utföra brandskyddskontroller, besiktningar och ventilationsrengöringar samt övriga förekommande tjänster inom sotningsbranschen. I bolagets verksamhet ingår även att bedriva för sotningsbranschen relevant utbildnings- och konsultverksamhet. Bolaget ska även äga och förvalta såväl fast som lös egendom.
Huvudbransch SNI
81222 - Skorstensfejarverksamhet



