Hermelin Equity AB
Org.nr: 556647-7229| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 91 785 | 60 152 | 9 843 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 90 922 | 48 076 | 14 430 |
| Antal anställda | 0 | 4 | 5 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 15038.0 | 1968.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | ||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 99.1 | 80.0 | 151.7 |
| Kassalikviditet % | 262.8 | 986.4 | 2960.3 |
| Soliditet % | 93.3 | 96.2 | 98.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 91 785 | 60 152 | 9 843 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 142 | -12 003 | -16 328 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 90 643 | 48 150 | -6 485 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 90 922 | 48 076 | 14 430 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 74 516 | 39 878 | -8 786 |
| Skatt (kSEK) | 12 539 | -6 430 | -1 734 |
| Årets resultat (kSEK) | 61 977 | 46 308 | -7 052 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 279 090 | 169 831 | 109 880 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 59 151 | 100 160 | 111 929 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 338 241 | 269 990 | 221 809 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 1 154 | 1 154 | 1 154 |
| Årets resultat (kSEK) | 61 977 | 46 308 | -7 052 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 315 735 | 259 757 | 217 949 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 79 | 79 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 22 507 | 10 154 | 3 781 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 338 241 | 269 990 | 221 809 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom.
Huvudbransch SNI
64991 - Investmentverksamhet



