Wave Impact Heat Management AB
Org.nr: 556641-2887| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 43 655 | 43 280 | 50 620 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 756 | -1 180 | 5 220 |
| Antal anställda | 17 | 17 | 15 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2567.9 | 2545.9 | 3374.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 2.0 | -2.5 | 10.7 |
| Kassalikviditet % | 178.9 | 145.3 | 146.5 |
| Soliditet % | 59.3 | 52.8 | 49.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 43 655 | 43 280 | 50 620 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -42 961 | -44 619 | -45 266 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 562 | -1 340 | -1 421 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 693 | -1 339 | 5 354 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 756 | -1 180 | 5 220 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 756 | -730 | 4 770 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 280 |
| Årets resultat (kSEK) | 756 | -730 | 4 490 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 5 315 | 5 419 | 5 113 |
| Summa varulager (kSEK) | 2 544 | 2 654 | 3 019 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 16 763 | 17 938 | 21 898 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 22 078 | 23 357 | 27 011 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 303 | 303 | 303 |
| Årets resultat (kSEK) | 756 | -730 | 4 490 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 13 089 | 12 333 | 13 064 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 450 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 567 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 7 947 | 10 521 | 12 883 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 22 078 | 23 357 | 27 011 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning och utveckling av teknologi och produkter för renhållning av pannor och liknande, samt förbättra förbränning samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
33200 - Installation av industrimaskiner och -utrustning
Övriga branscher SNI
| 27400 - Tillverkning av belysningsarmatur |



