Bj Värmemontage AB
Org.nr: 556637-4269| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 38 150 | 33 595 | 39 535 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 863 | 1 964 | 1 813 |
| Antal anställda | 10 | 10 | 10 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3815.0 | 3359.5 | 3953.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 7.5 | 6.3 | 4.9 |
| Kassalikviditet % | 118.1 | 97.7 | 120.7 |
| Soliditet % | 46.0 | 32.6 | 53.6 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 38 150 | 33 595 | 39 535 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -35 291 | -31 473 | -37 606 |
| Avskrivningar (kSEK) | -37 | -4 | -6 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 858 | 2 123 | 1 929 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 863 | 1 964 | 1 813 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 863 | 1 964 | 1 827 |
| Skatt (kSEK) | 605 | 452 | 411 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 258 | 1 512 | 1 416 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 860 | 884 | 2 229 |
| Summa varulager (kSEK) | 2 100 | 2 259 | 1 947 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 7 302 | 8 332 | 7 265 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 8 162 | 9 217 | 9 495 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 258 | 1 512 | 1 416 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 754 | 2 997 | 5 085 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 4 | 4 | 4 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 4 403 | 6 216 | 4 406 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 8 162 | 9 217 | 9 495 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning, installation och service av värme- och vattenanläggningar. Förvaltning av aktier och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43221 - Värme- och sanitetsarbeten



