Hammerdals Livs AB
Org.nr: 556634-8990| Nyckeltal | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 41 155 | 0 | 42 326 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -732 | 817 | 1 347 |
| Antal anställda | 11 | 11 | 11 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3741.4 | 0.0 | 3847.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -1.7 | 0.0 | 3.3 |
| Kassalikviditet % | 53.6 | 90.5 | 112.9 |
| Soliditet % | 12.5 | 34.9 | 46.6 |
| Resultaträkning | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 41 155 | 0 | 42 326 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -6 854 | -6 075 | -6 158 |
| Avskrivningar (kSEK) | -302 | -282 | -283 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -715 | 842 | 1 378 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -732 | 817 | 1 347 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 4 | 786 | 1 397 |
| Skatt (kSEK) | 11 | 168 | 292 |
| Årets resultat (kSEK) | -7 | 618 | 1 105 |
| Balansräkning | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 818 | 996 | 1 230 |
| Summa varulager (kSEK) | 1 475 | 1 766 | 1 778 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 3 437 | 5 087 | 5 160 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 4 255 | 6 083 | 6 390 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | -7 | 618 | 1 105 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 285 | 1 292 | 2 173 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 310 | 1 046 | 1 016 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 76 | 205 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 660 | 3 669 | 2 996 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 4 255 | 6 083 | 6 390 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att som medlem i ICA-förbundet bedriva detaljhandelsrörelse med dagligvaror och annan förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
47112 - Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad



