Sannelind & Nilsson Studiehus AB
Org.nr: 556633-6839| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 659 | 1 661 | 1 474 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 576 | 964 | 668 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 41.5 | 64.5 | 51.8 |
| Kassalikviditet % | 56.0 | 84.1 | 72.1 |
| Soliditet % | 36.3 | 32.9 | 22.2 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 659 | 1 661 | 1 474 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -973 | -595 | -715 |
| Avskrivningar (kSEK) | -119 | -124 | -126 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 686 | 1 066 | 760 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 576 | 964 | 668 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 481 | 739 | 516 |
| Skatt (kSEK) | 103 | 154 | 108 |
| Årets resultat (kSEK) | 378 | 585 | 408 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 6 272 | 6 390 | 6 513 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 427 | 613 | 417 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 6 699 | 7 003 | 6 930 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 378 | 585 | 408 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 861 | 1 811 | 1 226 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 716 | 621 | 397 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 2 977 | 3 462 | 4 352 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 763 | 729 | 578 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 6 699 | 7 003 | 6 930 |
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68203 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler



