Gunnar & Gunnar Bygg AB
Org.nr: 556622-5503| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 24 819 | 27 872 | 22 261 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 001 | 2 265 | 2 017 |
| Antal anställda | 14 | 12 | 18 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1772.8 | 2322.7 | 1236.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 8.1 | 8.1 | 9.1 |
| Kassalikviditet % | 215.2 | 296.3 | 304.0 |
| Soliditet % | 53.1 | 64.5 | 64.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 24 819 | 27 872 | 22 261 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -22 790 | -25 630 | -20 254 |
| Avskrivningar (kSEK) | -84 | -86 | -121 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 029 | 2 243 | 2 008 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 001 | 2 265 | 2 017 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 001 | 1 685 | 1 496 |
| Skatt (kSEK) | 446 | 367 | 309 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 555 | 1 318 | 1 187 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 883 | 889 | 474 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 11 353 | 8 329 | 7 503 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 12 236 | 9 218 | 7 977 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 555 | 1 318 | 1 187 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 4 712 | 4 157 | 3 839 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 250 | 2 250 | 1 670 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 5 275 | 2 811 | 2 468 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 12 236 | 9 218 | 7 977 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggverksamhet, äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
41000 - Byggande av bostadshus och andra byggnader



