Nordcert AB
Org.nr: 556619-5599| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 28 342 | 28 085 | 27 074 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 473 | 4 447 | 4 468 |
| Antal anställda | 12 | 12 | 12 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2361.8 | 2340.4 | 2256.2 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 16.0 | 15.8 | 16.5 |
| Kassalikviditet % | 1205.5 | 1100.9 | 1150.1 |
| Soliditet % | 92.0 | 91.2 | 91.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 28 342 | 28 085 | 27 074 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -25 391 | -25 861 | -23 836 |
| Avskrivningar (kSEK) | -18 | -18 | -13 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 951 | 2 223 | 3 238 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 473 | 4 447 | 4 468 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 4 473 | 4 447 | 4 468 |
| Skatt (kSEK) | 941 | 933 | 929 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 532 | 3 514 | 3 539 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 952 | 1 770 | 51 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 61 217 | 58 063 | 55 851 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 63 169 | 59 834 | 55 902 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 250 | 250 | 250 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 532 | 3 514 | 3 539 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 58 092 | 54 560 | 51 046 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 5 078 | 5 274 | 4 856 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 63 169 | 59 834 | 55 902 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Conseil Revision AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall , inom betong-, stål-, och bergmaterialområdena, bedriva kontroll och certifiering av produkter, komponenter, system och personer, utbilda och informera i anslutning härtill samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
71200 - Teknisk provning och analys
Övriga branscher SNI
| 85599 - Annan övrig utbildning |



