J Jeremias Restauranger AB
Org.nr: 556613-1271| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 8 071 | 7 673 | 7 783 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 339 | 388 | 374 |
| Antal anställda | 7 | 7 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1153.0 | 1096.1 | 1111.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 4.3 | 5.1 | 4.9 |
| Kassalikviditet % | 163.9 | 170.3 | 170.4 |
| Soliditet % | 38.9 | 41.0 | 41.8 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 8 071 | 7 673 | 7 783 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -7 739 | -7 324 | -7 421 |
| Avskrivningar (kSEK) | -7 | -7 | -7 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 333 | 348 | 363 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 339 | 388 | 374 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 323 | 290 | 369 |
| Skatt (kSEK) | 73 | 66 | 82 |
| Årets resultat (kSEK) | 250 | 224 | 287 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 14 | 21 | 28 |
| Summa varulager (kSEK) | 159 | 146 | 136 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 719 | 2 661 | 2 602 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 733 | 2 681 | 2 630 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 250 | 224 | 287 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 651 | 701 | 778 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 520 | 503 | 405 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 562 | 1 477 | 1 447 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 733 | 2 681 | 2 630 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurang och arrangemangsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
56110 - Restaurangverksamhet
Övriga branscher SNI
| 93290 - Övrig fritids- och nöjesverksamhet |



