Scanpeat AB
Org.nr: 556611-5720| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 121 685 | 92 688 | 88 329 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 6 745 | 6 405 | 6 719 |
| Antal anställda | 8 | 9 | 8 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 15210.6 | 10298.7 | 11041.1 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 636 | 612 | |
| Löner till övriga (kSEK) | 4 141 | 3 522 | 3 547 |
| Vinstmarginal % | 6.4 | 8.6 | 10.9 |
| Kassalikviditet % | 114.2 | 74.2 | 188.3 |
| Soliditet % | 35.5 | 43.0 | 49.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 121 685 | 92 688 | 88 329 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -114 299 | -86 489 | -80 229 |
| Avskrivningar (kSEK) | -3 884 | -3 058 | -2 706 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 7 386 | 6 198 | 8 100 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 6 745 | 6 405 | 6 719 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 7 745 | 7 563 | 9 055 |
| Skatt (kSEK) | 1 615 | 1 562 | 1 930 |
| Årets resultat (kSEK) | 6 130 | 6 001 | 7 125 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 32 594 | 27 357 | 23 289 |
| Summa varulager (kSEK) | 14 164 | 17 509 | 12 763 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 50 892 | 29 200 | 45 062 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 83 486 | 56 557 | 68 351 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 300 | 300 | 300 |
| Årets resultat (kSEK) | 6 130 | 6 001 | 7 125 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 29 638 | 23 508 | 31 790 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 1 000 | 2 159 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 9 003 | 3 632 | 6 243 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 32 153 | 15 760 | 17 152 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 83 486 | 56 557 | 68 351 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med torvprodukter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46210 - Partihandel med spannmål, råtobak, utsäde och djurfoder
Övriga branscher SNI
| 08920 - Torvutvinning |
| 20150 - Tillverkning av gödselmedel och kväveprodukter |



