JE:s Svets & Smide AB
Org.nr: 556611-5290| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 33 208 | 23 606 | 31 566 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 728 | 1 116 | 6 116 |
| Antal anställda | 13 | 13 | 16 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2554.5 | 1815.8 | 1972.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 17.3 | 4.7 | 19.4 |
| Kassalikviditet % | 225.4 | 459.0 | 432.2 |
| Soliditet % | 54.5 | 75.4 | 74.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 33 208 | 23 606 | 31 566 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -27 594 | -22 788 | -25 618 |
| Avskrivningar (kSEK) | -97 | -81 | -91 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 5 614 | 817 | 5 948 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 728 | 1 116 | 6 116 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 778 | 1 116 | 3 827 |
| Skatt (kSEK) | 157 | 351 | 801 |
| Årets resultat (kSEK) | 621 | 765 | 3 026 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 221 | 289 | 246 |
| Summa varulager (kSEK) | 120 | 87 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 22 084 | 15 574 | 16 008 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 22 305 | 15 863 | 16 254 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 621 | 765 | 3 026 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 10 867 | 10 245 | 10 381 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 620 | 2 170 | 2 170 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 9 745 | 3 374 | 3 704 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 22 305 | 15 863 | 16 254 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva entreprenadverksamhet och uthyrning av maskiner inom mark och anläggning, byggverksamhet, transporter, uthyrning av personal, bedriva svets-, smides- och mobilkransarbete, äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
25110 - Tillverkning av metallstommar och delar därav



