Peter Hedendahls Entreprenad AB
Org.nr: 556610-4112| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 484 | 1 447 | 1 848 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 725 | 742 | 1 538 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1484.0 | 1447.0 | 1848.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | ||
| Löner till övriga (kSEK) | 0 | ||
| Vinstmarginal % | 116.6 | 53.9 | 84.3 |
| Kassalikviditet % | 1354.2 | 1677.9 | 843.9 |
| Soliditet % | 91.8 | 91.3 | 86.1 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 484 | 1 447 | 1 848 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 819 | -1 761 | -1 392 |
| Avskrivningar (kSEK) | -369 | -371 | -264 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -335 | -315 | 455 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 725 | 742 | 1 538 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 725 | 742 | 1 538 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 51 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 725 | 742 | 1 487 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 258 | 1 627 | 1 970 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 5 498 | 3 792 | 3 266 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 6 756 | 5 419 | 5 236 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 725 | 742 | 1 487 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 6 204 | 4 950 | 4 508 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 146 | 244 | 341 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 406 | 226 | 387 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 6 756 | 5 419 | 5 236 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva rivning av hus och markarbeten på entreprenad samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43120 - Mark- och grundarbeten
Övriga branscher SNI
| 43110 - Rivning av hus och byggnader |



