Kristdala Bygg och Måleri AB
Org.nr: 556605-5512| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 14 173 | 15 120 | 17 585 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 579 | 101 | 941 |
| Antal anställda | 9 | 10 | 10 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1574.8 | 1512.0 | 1758.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 4.5 | 0.9 | 5.6 |
| Kassalikviditet % | 311.8 | 292.7 | 141.0 |
| Soliditet % | 72.4 | 69.8 | 75.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 14 173 | 15 120 | 17 585 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -13 533 | -14 998 | -16 608 |
| Avskrivningar (kSEK) | -228 | -240 | -245 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 640 | 123 | 977 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 579 | 101 | 941 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 619 | 182 | 1 476 |
| Skatt (kSEK) | 128 | 38 | 310 |
| Årets resultat (kSEK) | 491 | 144 | 1 166 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 3 426 | 3 215 | 3 094 |
| Summa varulager (kSEK) | 430 | 458 | 4 975 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 9 425 | 9 454 | 8 624 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 12 851 | 12 669 | 11 718 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 200 | 200 | 200 |
| Årets resultat (kSEK) | 491 | 144 | 1 166 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 9 203 | 8 712 | 8 669 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 123 | 163 | 244 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 640 | 720 | 217 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 885 | 3 073 | 2 588 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 12 851 | 12 669 | 11 718 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Ernst & Young Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnads- och måleriverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
41000 - Byggande av bostadshus och andra byggnader



